Serviks Kanserinden Korunma

Korunma
Serviks kanseri artık önlenebilir kanserler arasındadır. Temel neden HPV varlığı olduğuna göre, Basın-yayın, Medya, sivil toplum kuruluşları ve eğitim kurumları ile birlikte yapılacak çalışmalar ile HPV konusunda farkındalığın arttırılması, toplum bazlı çalışmalarda önemli basamaklardan birisi olmalıdır. Maalesef bu konuda ülkemizdeki durum iç açıcı değildir ve yenilerde dört ayrı ilde, çoğunluğu yüksek öğrenim düzeyine sahip kadınlar üzerinde gerçekleştirilen bir çalışmada kadınların %55’inin HPV hakkında herhangi bir bilgiye sahip olmadığı tespit edilmiştir ( 7). Yine, Türkiye’den seçtiğimiz iki bölgede (Antalya-Elazığ) sağlık çalışanları (doktor ve hemşire) üzerinde yaptığımız ve henüz yayınlamadığımız çalışmamızda ise HPV hakkında bilgi düzeyinin bu gruplarda beklenenin altında olduğu tespit edilmiştir.
Korunmada faydalınalabilecek bir diğer yöntem aşılamadır. Tamamen olmasa bile kanserlerin %67 sinin nedeni olduğu düşünülen HPV tip 16 ve 18’e karşı koruyan aşılar ülkemizde de kullanıma girmiştir. İki ayrı aşıdan birisi tip 16 ve 18, diğeri bunlara ilaveten vulvar kondilomlarda en sık rastlanan tip 6 ve 11’e karşı da korumaktadır. Bu aşıların mümkünse seksüel ilişki öncesi, seksüel ilişki olsa da 9-26 yaş kızlara ve kadınlara yapılabileceği bildirilmektedir. Aşı öncesi HPV testi önerilmemektedir.
Ancak aşı çalışmalarında bildirilen sonuç, bu aşıların tip 16 ve 18 aracılı kanserden değil CIN-2,3’ten korumuş olmasıdır. Her nekadar teorik düzeyde CIN 2 ve 3’ün karsinogenezde önemli bir basamak olduğu bilinse de bu bilgiye dayanarak bu aşıların “kanser aşısı” olarak düşünülmesi için zamana ihtiyaç vardır. Bunun yanı sıra diğer HPV tipleri ile olabilecek serviks kanserlerini de hesaba katarak aşı yaptıran kişilerde kanserden korunduğu noktasında uyandırılacak yersiz inanç konusunda özen gösterilmeli ve bu kadınların taramaya devam etmeleri için gerekli bilgilendirmeler yapılmalıdır.