Kolposkopi Kimlere ve Nasıl Yapılır?

KOLPOSKOPİ KİMLERE YAPILIR ?
Pap-smear testi sonucu; ASCUS, ASC-H, AGUS, LSIL, HSIL, olarak rapor edilenler, Pap smear sonucu sürekli yetersiz smear olarak gelenler, Anormal serviks görünümüne sahip kişilere kolposkopi yapılmalıdır.
KOLPOSKOPİ NASIL YAPILIR ?
İşlem esnasında tıpkı normal jinekolojik muayenede olduğu gibi vajina ve rahim ağzını görmeye yarayan spekulum kullanılır. Kolposkop ile rahim ağzı ve vajina gözlemlenir. İncelemede temel olarak değerlendirilen bölge rahim ağzının dış kısmını oluşturan hücre tabakası ile rahimin içine doğru uzanan kanalı oluşturan hücre tabakasının birleştiği bölgedir. Bu alana squamo-kolumnar bileşke ya da transformasyon zonu denir. Rahim ağzı kanserleri bu bölgeden başlar. Bu bölge tam olarak değerlendirilmelidir.Tam olarak değerlendirilememesi yetersiz kolposkopidir.
İşlem sırasındaki önemli noktalardan biri de rahim ağzındaki damarlanmanın gözlemlenmesidir. Bu değerlendirme, rahim ağzı salin solüsyonu ile temizlendikten sonra kolposkopta yeşil ışıkla yapılır. Düzensiz (atipik) damarlanma izlenen bölgelerden biopsi alınmalıdır.
İleriki değerlendirmeler için rahim ağzına %3-5 lik asetik asit tatbik edilir. Asetik asit uygulaması işlem süresinin uzunluğuna göre birden fazla yapılabilir. Bu işlem hafif bir yanmaya neden olabilirse de ağrılı bir işlem değildir. Uygulama alanında anormal hücreler barındıran bölgeler varsa bu bölgeler beyaz renge dönüşürler. Bu bölgelere aseto-white bölge adı verilir.Bu bölgelerden biopsi alınmalıdır.İnceleme alanındaki ülsere lezyonlardan da biopsi alınabilir.
Bazı durumlarda lugol solüsyonu adı verilen bir iyot solüsyonu ile incelemeye devam edilir. (Schiller testi) Lugol solüsyonu ile boyanmayan alanlar anormal alanlardır ve biopsi alınmasını gerektirir.