Biopsi Alınması

BİOPSİ ALINMASI
Biopsi herhangi bir dokudan küçük bir parça alınması demektir. Rahim ağzı biopsisinde özel bir alet yardımıyla çok küçük bir doku örneği (mercimek tanesi büyüklüğünde) alınır. Alınacak biopsi sayısı kolposkopide sağlanan bulgulara bağlıdır.
Rahim ağzı biopsisi fazla ağrılı bir işlem değildir. Biopsi esnasında rahim kasılması olabileceğinden adet ağrısına benzer hafif bir ağrı hissedilebilir. Biopsi sonrasında hafif kanama olması normaldir. İşlem sonrası biopsi alanlarına bir süre bastırılarak veya özel solüsyonlar sürülerek kanama durdurulur.Bu işlemlerde ağrısızdır.
Bazı dumlarda rahim ağzından rahim boşluğuna doğru uzanan kanal içerisinden veya rahim içerisinden biopsi alınması gerekebilir.Bu işlemler rahim ağzı biopsisine göre biraz ağrılıdır.Ancak genel anestezi gerektirmez. Gerekirse lokal anestezi uygulanabilir.
İŞLEMİN RİSKLERİ
Birkaç gün devam eden hafif lekelenme tarzında kanamalar hafif kramplar tarzında kasık ağrıları olabilir. Çok nadiren aşırı kanamalar görülebilir.Çok nadiren enfeksiyon gelişebilir. İşlemin büyüklüğüne göre proflaktik antibiyotik önerilebilir.